Bitcoin jako hedge proti inflaci?

Platby budoucnosti
5 min readJan 24, 2023

--

Často se setkáváme s tvrzením, že Bitcoin má fungovat jako jakýsi hedge (česky zajištění) proti inflaci a že v tomhle ohledu selhal. Na to, zda je tomu opravdu tak, se podíváme v tomto článku.

Prvně bych chtěl říct, že Bitcoin má opravdu spoustu skvělých vlastností a jeho často proklamované zajištění proti inflaci je pouze jedna z jeho mnoha funkcí. Nebudeme zde však všechny tyto vlastnosti probírat, jelikož by to vydalo na samostatnou knihu.

Očekávání spousty lidí, že je uložení části svých prostředků do bitcoinu ochrání před inflací, je pochopitelné. Vždyť hlavní příčinou inflace je neustále se zvyšující objem peněž v ekonomice. Bitcoin, se svojí pevnou a neměnnou peněžní zásobou, by nás měl proti tomu ochránit. Anebo ne?

Očekávání

Dovolím si tvrdit, že spousta lidí má nereálná očekávání. Hledají na trhu aktivum, jehož růst ceny by přesně kopíroval inflaci. Pokud by tedy inflace byla 3 %, aktivum by vzrostlo o 3 %. Jakmile by vyskočila na 12 %, cena tohoto finančního produktu by vzrostla také o 12 %. Takovouto funkci bitcoin jednoznačně neplní. A neplní ji žádné aktivum na světě.

(Výjimkou mohou být české protiinflační dluhopisy, které se tomuto modelu přibližují ale zde se jednalo o krátkodobý experiment, který stál stát takové množství peněz, že se již pravděpodobně nebude nikdy opakovat .)

No ale uznejme, nebylo by to skvělé? Stačilo by alokovat veškeré své peníze do bitcoinu a jednou pro vždy bychom měli inflaci vyřešenou. Úžasné by to určitě bylo, reálné ale nikoliv. A právě fakt, že spousta investorů toto očekávala a bitcoin jim to nedodal vede k faktu, že ho nyní kritizují, vysmívají se mu a věští mu konec. Jaká je ale realita? Dokáže nás bitcoin oproti inflaci ochránit?

Osobně si myslím, že ano. Ale jinak, než si to většina lidí představuje. Vysvětlím.

Photo by micheile dot com on Unsplash

Principy

Světová ekonomika funguje v cyklech. Střídají se nám tu období růstu a prosperity s obdobím krizí a recesí. A tak pořád dokola.

Bohužel dnešní ekonomika v čele s centrálními bankéři má pouze jeden jediný recept na vyřešení jakékoliv finanční krize — vytiskneme nové peníze a těmi zasypeme trh. Samozřejmě, centrální banky žádné nové peníze fyzicky netisknou. Ale pomocí snižování úrokových sazeb stimulují nové půjčky u obchodních bank, díky čemuž v oběhu nové peníze vznikají.

Pokud k tomu připočteme ještě kvantitativní uvolňování, tak zde máme celkem efektivní nástroje, jak krizi vyřešit. I když slovo “vyřešit” berte hodně s rezervou. Osobně bych to přirovnal spíše k jakémusi záplatování a umělému oddalování reálného problému. Stejně jako když si alkoholik v deliriu dá panáka — chvilkově se mu uleví, o to ale horší jsou v budoucnu následky.

Oba tyto kroky centrálních bank vedou k inflaci. Co je ale důležité — tato inflace se neprojeví ihned ale až se zpožděním. Příliv nových peněz není rovnoměrný. Jak říká Nakamoto-Greshemův zákon, někteří lidé se k nové vzniklým penězům dostanou dříve, než ostatní. Primárně ti bohatí. Tedy ti, kteří si díky levným úvěrům vezmou hypotéku na třetí investiční byt. A zbytek investují do akcií, kryptoměn a dalších “riskantnějších aktiv”, jejichž cena logicky vyletí nahoru.

Chudí jsou rádi, že vyžijí se svým platem — na hypotéku nemají požadované prostředky a o investování obecně se většinou nezajímají. Pokud je ale příliv nových peněz extrémní, postupem času se projeví všude. V cenách potravin, pohonných hmot i běžné elektroniky. Důležitý je zde však jeden fakt — tento růst cen (inflace) má zpoždění.

Photo by Fusion Medical Animation on Unsplash

Covid-19

A přesně to co jsem popsal výše jsme mohli všichni zažít během koronavirové krize v březnu roku 2020. Svět zachvátila panika z nového viru a trhy se propadly o desítky procent.

Centrální banky na to reagovaly extrémními stimuly pro tvorbu nových peněz a všechny se snažily ujistit, že “to zvládneme”. No a to se jim opravdu povedlo. My jsme to zvládli. Pokud tedy míru úspěchu počítáme hodnotou akciových indexů.

Propad na trhu byl během krátké chvíle smazán. Ba co víc, trhly rostly doposud nevídanou rychlostí. Ať už se jednalo o bitcoin či akcie obecně, téměř všechna aktiva mířila na svoje all-time-high. Bitcoin se dokázal vyškrábat z cen okolo 4 tisíc dolarů nad 60 tisíc. Tento markantní růst byl z velké části zapříčiněn právě novými penězi (ale i spousty jiných faktorů, abych byl férový).

Co následovalo? To už víme všichni. Množství peněz v ekonomice (agregát M2) vzrostlo během dvou let o více než 25 %. Inflace dostáhla extrémních hodnot. Centrální banky reagovaly razantním zvýšením úrokových sazeb, pomalým ukončováním kvantitativního uvolňování za postupného nasazení kvantitativního utahování, tedy pravého opaku.

Trhy reagovaly opět tak, jak se dalo čekat — pádem. Alkoholikovi bylo oznámeno, že mu bude postupně odebírán alkohol. Jaká asi bude jeho nálada?

Photo by Adam Wilson on Unsplash

Bitcoin jako hedge?

Funguje tedy bitcoin jako zajištění proti inflaci? Ano, funguje ale s předstihem před samotnou inflací. Jakmile centrální bankéři opět “spustí svoje tiskárny”, jakože spustí, lze očekávat podobný průběh.

Prvně poroste cena rizikových aktiv (do kterých většina investorů bitcoin stále řadí). Pro většinu lidí nastane euforie. Každý druhý influencer začne vydávat videa o tom, jak vydělávat na kapitálových trzích a po kriticích bitcoinu se slehne zem. Pravděpodobně s výjimkou Petera Schiffa.

To opět zapříčiní růst inflace. Následně se začnou kohoutky nových peněz utahovat a bitcoin začne padat. Znovu uslyšíme, že nás bitcoin proti inflaci neuchránil. A takto pořád dokola, dokud se něco zásadního nezmění.

Jen s tím rozdílem, že dlouhodobé hodnoty all-time-low i all-time-high budou v každém takovémto cyklu pravděpodobně o něco vyšší. A to primárně ze dvou důvodů:

  • omezený počet bitcoinů vs. neustále rostoucí množství peněz
  • stále více lidí bude chápat fundamentální vlastnosti bitcoinu a přestane jej vnímat pouze jako spekulativní aktivum

Rada na závěr

Nespekulujte na cenu a odkládejte si do bitcoinu menší částku. Ideálně pravidelně pomocí techniky DCA (dollar cost averaging). Mějte dlouhodobý horizont v řádu několika let a neřešte aktuální propady ani FOMO. Berte to jako dlouhodobé spoření. Bitcoin v dlouhodobém měřítku inflaci poráží.

Pokud je ale ve vaší povaze i kus investora a chcete hlavně levně nakoupit a draze prodat, tak si nastudujte dlouhodobé chování trhu spolu s příčinami vzniku všemožných bublin. Vřele doporučuji knihu Ekonomické bubliny od Dominika Stroukala.

Těchto znalostí můžete následně využít tak, že bitcoin nakoupíte v době recese za nízké hodnoty a naopak prodáte se slušným ziskem v průběhu “tisku nových peněz”.

Bitcoin vás tak v tomto případě proti inflaci ochrání, pouze s určitým předstihem.

Chcete být informováni ihned jakmile vydám další článek ohledně Bitcoinu, Lightning Network nebo ekonomie? Sledujte mne na Twitteru, navštivte můj web a případně si stáhněte moji nově vydanou knihu o Lightning Network.

--

--

Platby budoucnosti
Platby budoucnosti

Written by Platby budoucnosti

Články ohledně Bitcoinu, Lightning Network a ekonomie.

No responses yet