Bitlifi — nejlepší lightningová peněženka pro začátečníky?

Platby budoucnosti
5 min readJun 13, 2023

Dát přímo do nadpisu slovíčko nejlepší (byť s otazníkem), je vcelku odvážné tvrzení. Přesto si za ním ale stojím. V dnešním článku se podíváme na novou lightningovou peněženku Bitlifi. Co přináší a v čem je revoluční?

Reklama?

Na začátek bych chtěl upozornit, že se nejedná o žádnou reklamu ani placenou spolupráci. Tento článek vznikl čistě z mé vlastní vůle, jelikož se o lightning již nějakou dobu zajímám a dovolím si tvrdit, že mám o peněženkách přehled. A právě Bitlifi řeší spoustu problémů inovativním způsobem, proto si dle mého názoru zaslouží samostatnou recenzi.

O co se jedná?

Bitlifi je nová peněženka pro jednoduché posílání a přijímání bitcoinu skrze síť Lightning Network od českých tvůrců, kteří stojí za směnárnou Anycoin. Je dostupná jako mobilní aplikace pro obě platformy, tedy jak iOS tak Android. Po jejím stažení se přihlásíte svým telefonním číslem a to je vše. Můžete peněženku používat.

Přihlášení do peněženky

Uživatelské prostředí je velmi intuitivní a nemá cenu ho tedy nějak podrobně popisovat. Peněženku si můžete nabít jak přes lightning tak i postaru klasickou on-chain platbou. Ihned poté můžete peněženkou platit, stačí vždy naskenovat příslušný QR kód. Samozřejmostí je i podpora standardu LNURL. Pokud nevíte, o co se jedná, nevadí. Pro vás to bude znamenat vždy jen naskenování QR kódu a o zbytek se postará Bitlifi.

Dalo by se říct, že doposud nic revolučního. V čem ale Bitlifi vyniká?

Telefonní čísla

Zkušenější z vás jistě ví, že v dnešní době můžete posílat bitcoin na tzv. lightning adresu, které se podobá e-mailu. Pro test můžete například vyzkoušet michal@platbybudoucnosti.cz. Bohužel, velmi rozšířenou službu “pošli jeden BTC a vrátím ti dva” zde nečekejte :)

Bitlifi každému uživateli automaticky vytvoří lightningovou adresu ve tvaru číslo@bitlifi.com. Tato drobnost znamená, že můžete posílat bitcoiny přímo na telefonní číslo. Stačí v kontaktech najít kamaráda a odeslat mu pár tisíc satů. Přesně tak, žádné QR kódy, žádné složitosti — stačí mít jen příjemce v kontaktech.

Posílání bitcoinu v rámci kontaktů

No a co když kamarád zatím Bitlifi nemá? Žádný problém. Pokud odešlete alespoň 1000 satoshi, obdrží SMS zprávu o tom, že mu někdo odeslal bitcoin. Podle instrukcí v SMS zprávě si aplikaci stáhne, přihlásí se a hotovo. Počet bitcoinerů právě vzrostl o jednoho, hurá!

Onboarding

Z mých vlastních zkušeností se jedná o naprosto skvělý způsob, jak kamarádovi představit Bitcoin. Jasně, můžete mu někde u pivka dát dvouhodinovou přednášku o tom, co jsou to peníze, probrat jejich historii, říct jak vznikají, vysvětlit mu roli centrálních bank a podobně. S velkou pravděpodobností vás však po nějaké době přestane vnímat.

Anebo na to můžete jít jinak. Pošlete mu třeba pár stovek v bitcoinu přes Bitlifi. Stažení aplikace a přihlášení je otázkou 30 vteřin. Pokud se v dané restauraci dá platit bitcoinem, výsledný efekt bude ještě umocněn. Bitcoin totiž poté v jeho očích už nebudou jen ty bezcenné internetové peníze vhodné maximálně tak ke spekulaci ale i použitelný prostředek směny.

Sám jsem takto onboardoval již spoustu lidí a následující vývoj je téměř vždy stejný:

- Hmm, díky ale já tomu moc nevěřím…
- Heleď už tam mám o 30 Kč více! Za chvíli můžu dát výpověď z práce!
- A s tím se dá někde jako platit, jo?
- Teď jsem si četl článek o Bitcoinu na novinkách, a tam psali, že…

A přesně tohoto chcete dosáhnout. Nyní to již není o tom, že vy do něj silou tlačíte informace o Bitcoinu ale vzbudili jste v něm zvědavost, vyptává se vás a role se otočily. Je až překvapující, že velmi podobný scénář nastal u všech lidí, kterým jsem bitcoin takto poslal. Nejprve je zaujala cena, doporučuji tedy onboardovat v bear-marketu, v budoucnu budete mít lepší pozici :) Následně se ale začali vyptávat a zjistili, že na tom Bitcoinu možná doopravdy něco je.

Custodialita

A jak funguje Bitlifi pod pokličkou? Jedná se o custodial peněženku, privátní klíče k bitcoinu tedy vlastní provozovatel (Anycoin), který si udržuje informaci o tom, kolik náleží kterému telefonnímu číslu. Takže ano, kdyby jednoho dne Anycoin zmizel ze světa, můžete o svoje prostředky přijít.

Spousta hardcore bitcoinerů nyní bude prskat, že custodial peněženky jsou zlo, měly by se ideálně zakázat a že toho samého lze dosáhnout i s běžnou non-custodial peněženkou, jako je například Phoenix nebo Breez.

Což o to, mají pravdu. Jen budete kamaráda v hospodě nutit si bezpečně opsat recovery seed (12 slov) a následně zaplatí necelých 60 Kč za vytvoření platebního kanálu, aby mohl vůbec začít přijímat. Můžete se spolehnout, že po nějaké době začne remcat, protože musí pořád platit nějaké šílené poplatky. Bez detailních znalostí lightningu si totiž vytváří spoustu malých kanálů, čímž si mimo jiné i snižuje spolehlivost plateb. A nesmíme zapomenout na to, že vám bude reklamovat nemožnost přijímání se zamčeným telefonem, což aktuálně nijak nevyřešíte.

Rozhodně nechci, aby toto vyznělo jako nějaký hate na non-custodial peněženky. Sám je používám a například Phoenix považuji za jednu z nejpovedenějších. Bohužel ale ještě bude pár let trvat, než se vývoj lightningu posune tam, aby vlastnění privátních klíčů nemuselo být kompenzováno složitější uživatelskou přívětivostí.

Proto vždycky všechny upozorňuji, že byste v custodial peněženkách, jako je například Bitlifi, neměli mít všechny své úspory — podobně jako například v klasické peněžence, co máte v kapse. Ale pár drobných na útratu? Proč ne.

Pro naprosté začátečníky jsou custodial peněženky přijatelným řešením. Umožňuji si lightning vyzkoušet ihned bez jakýchkoliv znalostí. A pokud už mám někomu těch svých pár stovek svěřit, tak si raději vyberu český Anycoin, než neznámé tvůrce Wallet of Satoshi.

Závěr

Co říct závěrem? Česká peněženka Bitlifi rozšiřuje vody mobilních lightning peněženek. Umí vše, co byste od ní čekali a chytré využití telefonních čísel spolu s SMS notifikacemi ji řadí na první příčky z hlediska použitelnosti.

Vývojáři na ní neustále pracují a tak se v budoucnu můžete těšit na nové funkce a rozšíření. Už například nyní si lze vytvořit alias ve tvaru přezdívka@bitlifi.com, pokud nechcete s někým sdílet telefonní číslo.

No a abychom si odpověděli na otázku z nadpisu — jedná se o nejlepší lightningovou peněženku? Možná trochu překvapivě odpovím, že ne, protože obecně nelze říct, co je nejlepší. Zkušenější uživatelé možná budou preferovat vlastnění privátních klíčů a tak sáhnou například po Phoenixu. Anebo si zprovozní svůj vlastní uzel. Důležitá je možnost volby — každé řešení má své pro a proti.

Co ale vím jistě je fakt, že se jedná o nejlepší lightningovou peněženku pro naprosté začátečníky a nenáročné uživatele.

Více informací a odkazy ke stažení naleznete na oficiálním webu.

Chcete být informováni ihned jakmile vydám další článek ohledně Bitcoinu, Lightning Network nebo ekonomie? Sledujte mne na Twitteru, navštivte můj web a případně si stáhněte moji nově vydanou knihu o Lightning Network.

--

--

Platby budoucnosti

Články ohledně Bitcoinu, Lightning Network a ekonomie.