Fáze Bitcoinera

Platby budoucnosti
4 min readSep 30, 2022

--

Abyste sebe sami mohli označovat za opravdového Bitcoinera s velkým B, vede k tomu dlouhá a strnitá cesta. Osobně jsem vypozoroval, že si člověk většinou projde třemi fázemi. Neplatí to samozřejmě pro všechny, část lidí se zasekne navždy v té první či druhé a něčí cesta může být vcelku odlišná, obecně to ale víceméně platí. Pojďme si tyto jednotlivé fáze představit.

Photo by Dmitry Demidko on Unsplash

Fáze 1

Sem spadáte v momentě, kdy se poprvé o Bitcoinu dozvíte. Tato fáze je definovaná obrovskou nedůvěrou a charakterizují jí následující teze:

  • Je to celé podvod!
  • Nemá to žádnou hodnotu, nedal bych do toho ani korunu! Dříve nebo později to spadne na nulu, uvidíte!
  • Pálí to zbytečně moc elektrické energie, mělo by se to zakázat!
  • Jediné reálné využití je pro kriminálníky!

Mnoho lidí v této fázi zůstane navždy a Bitcoin pro ně jsou pouze nějaké divné internetové peníze pro geeky, kterých by se nedotkli ani klackem.

Fáze 2

V této fázi vás většinou zaujme cena.

Sakra, už to mělo být 4x mrtvé a ono to stojí stále více a více. Na to bych se měl podívat.

Pořád nemáte v Bitcoin nějakou silnou důvěru ale možnost rychlého a snadného zbohatnutí je velmi lákavá. V průběhu bullmarketu, kdy se o Bitcoinu baví mezi sebou i chovatelé v ZOO si tedy v rámci šíleného FOMO koupíte svojí první část Bitcoinu. Během pár dní máte o 20 % více.

Hele Máňo, já ti to říkal! Touhle rychlostí budeme za chvíli boháči! Já se budu moct zbavit svého žigulíka a pořídit si Octavii! Kombi! A tobě necháme udělat nová prsa! Kde máme ty naše životní úspory? Musíme rychle nakoupit další bitcoin, dokud ještě nestojí milión dolarů. Říkali to na YouTube!

Jak tento příběh pravděpodobně končí si asi každý z vás dokáže představit. Náš Franta dále jezdí v žigulíku a jeho Máňa větší podprsenku nepotřebuje. Bearmarket a propad ceny o desítky procent je v tom lepším případě připravil o úspory, v tom horším nyní splácí půjčku.

Photo by Robert Bagramov on Unsplash

Fáze 3

Existuje ale i tací, kteří nehodí flintu do žita a začnou se vzdělávat. Zjistí, jak fungují dnešní peníze, kde vznikají a proč jejich celková zásoba neustále roste. Studují vzdálenou finanční historii i tu současnou. Chápou pojmy jako inflace, kvantitativní uvolňování, úrokové sazby. Dokážou definovat rozdíl mezi centrální bankou, komerční bankou a celkově jim vše začne do sebe zapadat.

V tuto chvíli začnou Bitcoin chápat jako něco trochu jiného. Už to není jen podvod a nástroj pro kriminálníky. Není to ani způsob jak rychle zbohatnout. Je to jakési zajištění proti dnešnímu finančnímu systému, který se zdá z dlouhodobého hlediska neudržitelný.

Bitcoineři, kteří dojdou do této fáze se nadále vzdělávají, pravidelně si v bitcoinu spoří formou DCA, neřeší dolarovou cenu, účastní se konferencí a dále stackují saty. Vědí, co jim Bitcoin přináší a největší přidanou hodnotu vidí v jeho vlastnostech — neměnnost, nezávislost na státu a centrálních autoritách, svoboda a spravedlnost.

Co dál?

Tak a zde bychom mohli skončit. Existuje ale ještě něco víc? Může se Bitcoiner posunout někam dále? Je to extrémně náročné ale může. Osobně jednoho takového znám (nebudu jmenovat, pro naše účely mu budu říkat třeba Karel) a myslím si, že na světě jich je tolik, že by se dali napočítat na prstech jedné ruky. Jak se takovýto Bitcoiner pozná, co jej definuje?

Fáze 4 — Karel

Karla definuje spousta vlastností. Tou první je fakt, že nevlastní absolutně žádné fiat peníze. Tedy až na jednu výjimku. Z bankovek si nechal na zakázku vyrobit toaletní papír aby každý den demonstroval svůj vztah ke státním penězům. Samozřejmě se jich dotýká pouze v rukavicích, protože přímý kontakt s těmito penězi považuje za hřích!

U Karla doma nenajdete žádné tradiční hodiny, jelikož veškerý čas počítá v blocích. Zde je ukázka jeho komunikace s manželkou:

No, dodělám tady pár drobností, to mi zabere tak 6 až 8 bloků a můžu vyrazit. Před divadlem se tedy sejdeme přibližně okolo bloku 756 350.

Nejedná se jen o hodiny ale jeho celková domácnost je velmi stroze vybavena. Jelikož kdo by zbytečně plýtval na vybavení bytu, když si místo toho může koupit Bitcoin?!? Jak říká klasik — ”Kdo má doma židle, ten je short Bitcoin!”

Výjimku tvoří klece. K čemu že má doma klece? Chová v nich své zvířecí mazlíčky, svých 21 medojedů!

Nejsou to ale klasické klece. Stejně jako všechno vybavení v Karlově bytě mají po vzoru Bitcoinového loga oranžovou barvu a jsou o 13.88 stupňů natočeny doprava.

Samozřejmostí jsou i každodenní rodinné rituály, které spočívají v předříkávání Bitcoinového whitepaperu zpaměti a tradiční pálení vlajek s logy altcoinů.

Nelze opomenout výchovu. Jeho synové (křestními jmény jak jinak, než Segwit a Taproot) se od útlého věku učí počítat. Hashe. Aby mohl doplnit rodinnou sbírku minerů a zvýšit tak její hashrate.

Ještě jednou si neuklidíš v pokoji Segwite a nechám tě za trest vytěžit 2 bloky! Pouze s tužkou a papírem!

Tato výhružka na Segwita zabrala a v jeho pokoji bylo od té doby čisto. Jinak řečeno — nepřekročil dust limit, který mu Karel definoval. A za odměnu dostal k narozeninám svůj první fullnode!

O Karlovi by se toho dalo napsat spoustu. Proslýchá se, že orange-pilloval samotného Satoshiho Nakamota ale bůhví, zda to není jen fáma. Základní obrázek o něm ale již pravděpodobně máte.

Neřešte cenu, studujte fundamenty a buďte jako Karel!

Chcete být informováni ihned jakmile vydám další článek ohledně Bitcoinu, Lightning Network nebo ekonomie? Sledujte mne na Twitteru!

--

--

Platby budoucnosti

Články ohledně Bitcoinu, Lightning Network a ekonomie.