Katalyzátory dalšího bullmarketu

Platby budoucnosti
5 min readJan 6, 2023

--

Přiznejme si to — bublina splaskla. Bitcoin padá na nulu. Letadlo přistálo. Je konec. Kéž bych v minulosti dal na moudré rady pánů Lukačoviče, Vávry anebo Gladiše, kteří mne od investování do bezcenného bitcoinu odrazovali. Bohužel jsem je neposlouchal. Teď mi zbyli jen oči pro pláč. Bitcoin umřel, již po čtyři sta padesáté sedmé.

Photo by Pierre Borthiry - Peiobty on Unsplash

Omluva

Pokud bude tento článek lehce neucelený, tak mne omluvte. Bohužel mám ve své nové práci čas potají sepsat pouze pár vět. Navíc si musím dávat bacha, aby mne u toho neviděla Kateřina. Kdo že to je Kateřina? Je to moje nová šéfová. Manažerka jedné pražské pobočky občerstvení McDonald, kde nyní pracuji. Je to fajn ženská a zpočátku mi psaní tolerovala. Jelikož jsem ale kvůli tomu již několikrát spálil maso a zapomněl na okurku, mám se psaním utrum. Tak ne, že mne prásknete!

Navíc ani samotné psaní na staré Nokii s hardwarovými tlačítky není optimální. Svůj iPhone jsem musel prodat, aby moje děti měli alespoň suché rohlíky k večeři. Pokud vlastníte nějaký bitcoin (a tudíž jste na stejné lodi), určitě budete mít pro mne pochopení.

Záblesk naděje?

Nalaďme nyní ale trochu serióznější notu a rozeberme si to, kvůli čemu jste si tento článek pravděpodobně otevřeli. Přijde další bullmarket? Pokud ano, tak kdy? A co bude jeho spouštěčem?

Kdyby byla ještě naživu moudrá věštkyně Jolanda, věděl bych, na koho se mám obrátit. Bohužel. Budeme se muset spokojit s mojí věšteckou koulí. V tomto článku se tedy podíváme na pět faktorů, které nám dle mého názoru mohou nastartovat další bullmarket a určit jeho průběh.

Úrokové sazby

Americký Fed zvyšuje úrokové sazby nejrychlejším tempem v novodobé historii. Reaguje tak na vysoké hodnoty inflace, způsobené primárně extrémním přílivem nových peněz do oběhu v období pandemie koronaviru.

Vypadá to, že tento boj je vcelku úspěšný a inflace pomalu klesá. Očekává se pravděpodobně již jen pár drobných zvýšení, poté na této hladině určitou dobu setrváme a následně se dočkáme vytouženého poklesu. Kdy? To přesně nikdo neví, spekuluje se o přelomu let 2023/24, tedy přibližně za rok. Realita může být ale lehce jiná.

Jisté je ale jedno — ke snížení sazeb dojde. Dnešní finanční svět je na přísunu nových peněz závislý, stejně jako feťák na své droze. Dlouhodobé vysoké úrokové sazby by způsobily nevídanou recesi, což zajisté není v zájmu těch nahoře, kteří rozhodují.

Pokles sazeb s sebou přinese to, co vždy — nové peníze, díky kterým riskantnější investiční aktiva, jako jsou akcie či bitcoin, opět porostou.

Halving

Aktuálně za 445 dní, tedy v první polovině roku 2024, nás čeká další halving. Tedy snížení odměny za vytěžení nového bloku na polovinu. Tato událost historicky většinou vedla k silnému růstu ceny bitcoinu. Bude tomu tak i nyní?

S jistotou to tvrdit nelze. Co ale predikovat lze, je chování investorů. Základem investování je levně nakoupit a draze prodat. Abych nakoupil levně, tak musím předběhnout trh — alokovat své peníze do aktiva dříve, než to udělá většina ostatních.

K halvingu upíná svůj zrak spousta investorů. Někteří si jsou růstem ceny jistí, jiní jsou spíše skeptičtí. Tak jako tak se ale zajisté najde určité procento těch, které budou na růst ceny při halvingu spekulovat a začnou pomalu bitcoin nakupovat s předstihem. To samo o sobě způsobí drobný růst ceny.

A i tento menší růst může zapříčinit to, že si majorita nerozhodnutých investorů začne říkat:

Už je to tady! Další halving! Koukej, Bitcoin začíná růst, musím rychle nakoupit, dokud je to ještě nízko!

Do určité míry se tak jedná o takzvané sebenaplňující se proroctví. Samotný proces halvingu na růst ceny nemusí mít žádný vliv ale pouhý fakt, že to většina lidí bude očekávat, může v reálný růst vyústit.

Photo by Joshua Mayo on Unsplash

Pročištění trhu

Nedávné kolapsy Terra/Luna, 3AC, Voyager, BlockFi, Celsius a FTX spolu s růstem úrokových sazeb a válkou na Ukrajině odstartovaly tento bearmarket. Nebýt krachů těchto společností, bitcoin by v dolarovém vyjádření měl s největší pravděpodobností vyšší hodnotu.

Na celou věc se ale lze dívat i optimistickým pohledem. Došlo kvůli tomu k razantnímu pročištění a na trhu zůstaly pouze firmy, jejichž podnikání stojí na pevných základech. Většinou. Tedy takové firmy, které nespekulují s prostředky klientů, nenabízí nereálné zhodnocení uložených aktiv a nevytváří “papírový bitcoin”. Zdravíme Sama do vězení!

Jedno je tedy jisté — pokud přijde další bullmarket, minimálně z tohoto pohledu bude stát na pevnějších základech.

Diamond hands

Držení bitcoinu v rukou tzv. “Long-Term Holders” je na maximálních hodnotách. Jinak řečeno, dlouhodobí hodleři (za něž se považují ti, kteří své bitcoiny drží alespoň 155 dní) vlastní aktuálně 72 % všech bitcoinů.

Toto naznačuje extrémní úroveň akumulace a je pravděpodobné, že se tito dlouhodobí hodleři nebudou chtít svého bitcoinu jen tak zbavit. To může vyústit v nedostatek prodejců a tudíž růst ceny.

Potřebná regulace

Jasně — v řeči bitcoinerů nic jako potřebná regulace nedává smysl. Z velké části bych s tím souhlasil. Každopádně co se týká přílivu peněž od institucionálních investorů, tam je tomu jinak.

Nákup bitcoinu pro běžný retail dnes již není problém. Pro velké firmy, banky, fondy a obecně instituce to již tak jednoduché není. Zde nastávají problémy na všech frontách od nákupu, účtování až po nastavení nových procesů pro nakládání a držení bitcoinu.

Na podobných regulacích se však již pracuje, primárně v USA. Jakmile budou hotové, tak si dovolím tvrdit, že bitcoin nalezneme (byť jen v malé míře) na rozvaze více firem. Primárně těch, které současný právní guláš od nákupu bitcoinu odrazuje.

Závěr

Osobně si myslím, že pokud se nám v krátkém časovém období sejde snižování úrokových sazeb s halvingem, může to být ten očekávaný katalyzátor. Bude-li to navíc okořeněno nedostatkem bitcoinu na straně nabídky spolu s potřebnou regulací, tak nás mohou čekat světlejší zítřky.

Tak jako tak toto neberte jako investiční radu a rozhodujte se dle svého uvážení. Pokud bitcoinu pořád věříte, současný propad ceny lze využít jako ideální čas pro akumulaci.

Mějte se fajn, já jdu krájet zeleninu na BigMac!

Chcete být informováni ihned jakmile vydám další článek ohledně Bitcoinu, Lightning Network nebo ekonomie? Sledujte mne na Twitteru, navštivte můj web a případně si stáhněte moji nově vydanou knihu o Lightning Network.

--

--

Platby budoucnosti

Články ohledně Bitcoinu, Lightning Network a ekonomie.