Lightningová adresa jednoduše

Platby budoucnosti
6 min readOct 13, 2022

--

V Lightningu existuje možnost si vytvořit vlastní adresu, která na první pohled připomíná tu e-mailovou. Můžete mít tedy adresu ve tvaru např. michal@platbybudoucnosti.cz, kam vám kdokoliv může poslat satoshi přes Lightning. V tomto článku se podíváme na to, jak takováto adresa funguje a jak si jí vytvořit.

Photo by chutipon Pattanatitinon on Unsplash

Úvod

Tento článek je určen primárně začátečníkům. Samotný princip fungování lightningové adresy si představíme velmi zjednodušeně a zároveň i praktické návody budou pokrývat pouze ty nejjednodušší scénáře. Nebudete tedy potřebovat vlastní uzel, doménu ani téměř žádné technické znalosti.

Princip faktur

Pokud chcete dneska přes Lightning přijmout nějaké satoshi, musíte si prvně ve své peněžence vytvořit fakturu. Faktura není nic jiného, než textový řetězec (který začíná lnbc…) a obsahuje spoustu informací. Mezi ty dvě nejdůležitější patří identifikace příjemce a částka.

Faktury se nejčastěji sdílí ve formě QR kódů, což není nic jiného než jiná reprezentace textového řetězce popsaného výše.

Po naskenování této faktury peněženka automaticky najde několik cest od odesílatele k příjemci a seřadí si je od té nejvýhodnější. Následně zkouší jednu po druhé, dokud platba není úspěšná.

Každopádně tyto faktury mají určitá omezení. Představte si, že jste YouTuber a chcete si do svých videí vložit QR kód pro příjem donate. Faktury mají jednak časové omezení (standardně 1 hodina, lze prodloužit) ale hlavně — jednu fakturu nelze zaplatit vícekrát.

Důvod je ten, že během platby se uzly na cestě dozví tajné číslo, které se nazývá payment_preimage a slouží jako důkaz o provedení platby. Pokud byste tedy chtěli jednu fakturu zaplatit znovu, mohlo by dojít k podvodu a většina dnešních peněženek vám to ani nedovolí.

Pro našeho YouTubera je toto docela problém, jelikož by faktura vložená do videa byla zneplatněna prvním přispěvatelem. To není moc použitelné.

Princip LNURL

LNURL je sada standardů, které rozšiřují možnosti Lightningu. Jeden z těchto standardů nám umožňuje vytvořit statický QR kód, na který lze platit vícekrát. Jak to funguje?

Velmi zjednodušeně — LNURL není nic jiného, než odkaz. Velkou výhodou LNURL je fakt, že tento odkaz (zabalený do QR kódu) je lidským okem nerozeznatelný od běžné faktury. Člověk tedy vůbec nemusí vědět, že LNURL využívá.

Na pozadí to funguje tak, že si vaše peněženka po načtení tohoto QR kódu dekóduje odkaz, navštíví ho a přes něj se již domluví na tom, kolik chcete zaplatit či přispět. Částka může být pevná anebo variabilní v určitém rozmezí. Následně peněženka obdrží fakturu přímo pro vás na vámi zadanou částku. Tu zaplatíte a je hotovo.

To už vypadá mnohem použitelněji. Takovýto statický QR kód lze vložit do videí a použít ho vícekrát. K lightningové adrese nám zbývá už jen krůček.

Princip adres

Prvním krokem u LNURL byl fakt, že došlo k naskenování QR kódu uživatelem (resp. peněženkou), abychom získali LNURL odkaz. A přesně tento krok my nahradíme.

Cílový LNURL odkaz totiž získáme přímo z lightningové adresy a to tímto způsobem:

A to je vše. Lightningová adresa tedy není nic jiného než chytrý způsob získání odkazu na LNURL.

Jak si vytvořit vlastní adresu

Existují desítky (spíše i stovky) způsobů, jak získat lightningovou adresu. Jednodušší, složitější, bezpečnější, bez rizika protistrany apod. Kdybych je měl vypsat všechny, tak tento článek bude tak dlouhý, že jej nikdo nedočte. Vybral jsem tedy 2 způsoby, které jsou extrémně jednoduché a relativně použitelné.

Způsob 1 — Wallet Of Satoshi a projekt lnbc.cz

Začněte tím, že si stáhnete lightningovou peněženku Wallet Of Satoshi. Je dostupná jak pro iOS, tak pro Android. Po otevření klikněte na tlačítko Receive a následně nahoře vyberte Lightning Address.

Jak je vidět na screenshotu výše, automaticky vám byla vytvořena adresa. Bohužel aktuálně nelze upravit její uživatelské jméno a někomu se nemusí líbit doména walletofsatoshi.com. Pojďme to vylepšit.

Navštivte web https://lnbc.cz/ od českého autora MarioDoDo. Do políčka alias vložte libovolné uživatelské jméno. Dále do pole lnurlp musíte vložit LNURL odkaz. Ten získáte tak, že ve Wallet Of Satoshi klepnete na QR kód a odkaz se vám zkopíruje do schránky. V posledním kroku je potřeba zvolit heslo. Nejedná se o žádné heslo k vašim bitcoinům ale pouze ke službě lnbc.cz, abyste v budoucnu například mohli změnit alias, odkaz nebo službu zrušit.

Tak a máte hotovo. Nyní máte krásnou adresu ve tvaru něco@lnbc.cz! Veškeré satoshi, které na ní přijmete budou putovat přímo do vaší Wallet Of Satoshi peněženky.

Způsob 2 — LNBits a projekt LNpay.cz

LNBits je mimo spousty jiných funkcí také webová Lightning peněženka. Můžete si ji provozovat na svém vlastním uzlu anebo využít instanci třetí strany. My pro účely tohoto článku využijeme LNBits, která je spravována Paralelní Polis na adrese https://wallet.paralelnipolis.cz/. Samozřejmě to bude fungovat stejně i u jiného provozovatele, např.:

Nejprve si zvolte vaše uživatelské jméno. Po jeho zadání se vám peněženka zpřístupní. Pozor — odkaz do vaší peněženky (URL adresu) si musíte uložit! Aktuální verze LNBits zatím neumožňuje přihlašování jménem a heslem a tak tento odkaz je jediný způsob, jak se v budoucnu k vašim prostředkům dostat. Zároveň ho s nikým nesdílejte. Poté vpravo klikněte na API info a zkopírujte si hodnotu Invoice/read key.

Následně navštivte web https://lnpay.cz/ (opět český provozovatel), kam vložíte následující:

  • vaše uživatelské jméno
  • jako backend vyberte LNBits
  • do pole Host vložte URL vámi vybrané instance LNBits
  • do pole Key vložte výše zkopírovanou hodnotu

A je to! Máte adresu ve tvaru něco@lnpay.cz a prostředky vám budou přicházet přímo do vaší LNBits peněženky. Nezapomeňte si poté uložit PIN, který slouží podobně jako heslo v případě výše k úpravě konfigurace.

Odesílání

Posílání na lightningovou adresu je velmi jednoduché. Vyberte si svojí oblíbenou peněženku a adresu vložte do pole pro příjemce místo načítání QR kódu faktury. Vyzkoušeno to mám s BlueWallet, Phoenix, Breez, Wallet of Satoshi a Zeus. Nicméně se jedná dnes již téměř o standard a podpora by měla být v naprosté většině peněženek.

Rizika

Jaká jsou rizika? Pokud nebude fungovat či úplně přestane existovat služba lnbc.cz nebo lnpay.cz (tedy webové stránky, kde jste si adresu vytvořili), tak o své bitcoiny nepřijdete. Pouze vám nebude fungovat příjem, takže úplně nedoporučuji si takovouto adresu kamkoliv tetovat :)

Pokud by ale přestal existovat Wallet of Satoshi nebo vámi vybraná instance LNBits, tak je to problém, jelikož veškeré satoshi jsou uloženy u nich. Proto tam nedoporučuji ponechávat větší množství prostředků. Ty si ideálně pravidelně přesouvejte na bezpečnější místo.

Není to problém samotného Lightningu ani vaší adresy. Jedná se o klasickou custodial službu, kdy jsou prostředky u třetí strany se všemi svými výhodami ale i riziky. Lze to nějak vyřešit? Ano, lze.

Vlastní řešení

Budete k tomu ale potřebovat vlastní doménu, webový server, aplikaci pro LNURL a lightningový uzel. Poté můžete mít ještě hezčí doménu a prostředky přijímat přímo do vašeho uzlu, bez rizika třetí strany, stejně jako to mám u své adresy uvedené výše. Technicky je to ale již náročnější, tudíž se na to podíváme někdy později.

Cílovým příjemcem totiž musí být “něco”, co běží 24/7 — tedy buď custodial uzel třetí strany anebo váš vlastní uzel. Kvůli technologiím samotného lightningového protokolu a omezení na straně mobilních operačních systému zatím bohužel nemůžete prostředky přijímat do non-custodial peněženek jako je například Phoenix. Na řešení se ale pracuje.

Závěr

Lightningová adresa je dle mého názoru skvělé vylepšení z hlediska uživatelské přívětivosti. Dokážu si představit, že ji budu mít uloženou v kontaktech podobně jako třeba e-mail nebo telefonní číslo. Poté byste mohli posílat kamarádům satoshi opravdu velmi jednoduše a elegantně.

Zároveň ale je celá tato technologie na samotném počátku jak co se týká protokolu samotného, tak i peněženek a uživatelské přívětivosti. Za zkoušku ale nic nedáte a alespoň budete moci vnoučatům vyprávět, že jste tuto technologii používali již v roce 2022, jako správní OGs :)

Na závěr bych chtěl navíc poděkovat Gorrdymu a iWarpovi za poskytnutí připomínek a možnost využití jejich LNBits instancí.

Chcete být informováni ihned jakmile vydám další článek ohledně Bitcoinu, Lightning Network nebo ekonomie? Sledujte mne na Twitteru!

--

--

Platby budoucnosti

Články ohledně Bitcoinu, Lightning Network a ekonomie.